Témata dle modelů

Témata dle modelů / Jaguar XJ / Pomoc s nákumep XJ Zhlédnuto 73×

Zdravím,

na začiatok len trochu poopravím, šesťvalcové motory v (skutočných) Jaguaroch sú vždy radové; V6 prišla až o dekádu neskôr, po vstupe Fordu.

Neviem či a aké staré autá už máte, ale neodporúčal by som to ako prvé auto pre človeka bez skúseností s klasickými autami.
Či XJ S3 alebo nie hlbšie rozoberať nebudem, je to jeden z mála starých Jaguarov, do ktorého sa v pohode zmestí rodina, vyššie špecifikácie majú aj bohatú výbavu a vzhľadom na tradične výborné jazdné vlastnosti a relatívne silné motory (4.2 R6 a 5.3 V12), je to auto aj normálne použiteľné v bežnej premávke.
Budem pokračovať skôr smerom aké XJ S3 vybrať. Keby som si ja osobne vyberal XJ III. série, volil by som jeden z úplne posledných kusov z rokov 1991-92. Jednak sú o 13 rokov mladšie od prvých kusov, no predovšetkým dosahovali vyššiu kvalitu výroby. Taktiež boli spravidla veľmi dobre vybavené a dodávali sa výlučne s motormi 5,3 V12, ktoré mali ku koncu už vychytaných veľa múch trápiacich skoršie autá.
Začiatkom 80. rokov sa vo fabrike viac štrajkovalo než vyrábalo, a kvalita vozidiel je tomu zodpovedajúca. V roku 1981 prešli motory V12 modernizáciou s prívlastkom HE (High Efficiency), takže tzv. pre-HE autám by som sa úplne vyhol (na internete sa k tomu dá nájsť plno materiálu). V skratke teda či už šesť- alebo dvanásťvalec, odporúčam autá od roku 1985 a neskôr.
Šesťvalcové motory pochádzajú ešte z „rodiny“ XK, ide teda o azda najklasickejší Jaguarový šesťvalec, vskutku spoľahlivý motor. Volil by som z nich silnejšiu verziu 4,2; hlavne preto, že bola od počiatku vybavená vstrekovaním. 
V12 je charakterovo niekde úplne inde, má silný krútiaci moment od voľnobehu a ponúka tiché, pohodlné a rýchle zvezenie. Mechanicky veľmi odolný motor, avšak treba venovať prednostnú starostlivosť chladiacemu systému a dbať na to, aby sa auto neprehrialo; taktiež nezanedbať palivový systém. V našich končinách sa toho motora nikto veľmi nechce chytať a vzhľadom na preplnený motorový priestor je tam niekedy robota fakt za trest. Prevádzkové aj servisné náklady treba počítať x2.
Autu z tretieho odkazu by som sa ja osobne vyhol širokým oblúkom najmä z dôvodu, že bolo dlhodobo odstavené, a to týmto motorom veľmi nesvedčí, z čoho vyplývajú nemalé náklady a riziká.
Prioritne by ma pri nákupe takéhoto auta zaujímal stav karosérie, lebo mechanicky sa na ňom dá opraviť takmer čokoľvek, ale boj s hrdzou častokrát rozhodne o osude auta – či už je pri predaji dobre zamaskovaná, alebo nie.

Keď tak ma pokojne kontaktuje do správy.

Dobrý den,
chci si koupit XJ 1980-1990 a sháním někoho kdo by mi zodpověděl pár dotazů, protože tyhle auta neznám a nerad bych koupil nějakou blbost. Třřeba jak se to se spotřebou a servisními náklady a spolehlivostí V6 vs V12. Auto chci jako víkendovku. Kdyby se zde našel někdo ochotný a zodpověděl mi pár otázek popř. mě odradil třeba od nákupu tohodle budud rád. Díky moc. https://www.ar-cars.cz/en/jagu… https://www.mobile.de/cz/Osobn… https://www.mobile.de/cz/Osobn…

Nejnovější foto

Nejnovější foto